Okul,iş,sınavlar,projeler falan derken beynimiz haliyle gün boyu çok doluyor.Biraz rahatlatmak için; internette rastgele gördüğüm mandala ve zentangleden bahsetmek istiyorum.

Mandala hakkında özet geçmek gerekirse boyama meditasyonudur.Mandala kelime anlamı olarak daire veya merkez anlamına geliyor.Felsefi kısmını derinlemesine bilmek isterseniz araştırabilirsiniz.Çok çeşitli kaynaklar mevcut.Ama ben hepsini okuduktan sonra yüzeysel halinde kalma taraftarıyım.Çocuklar için de çeşitli mandala örnekleri var.Yetişkinlere gelince de kolay,orta,zor diye aratıp bir sürü çalışma bulabilmek mümkün.
Yetişkinler için boyama kitaplarını büyük kitapçılarda bulabilirsiniz.Şu an çok popüler olanı “Secret Garden ya da Esrarengiz Bahçe”.Birçok dile çevrilmiş.Boyama kitabının neyi çevrilmiş yahu diye düşünmedim de değil. 🙂

Diğeri ise Zentangle.Tekrarlayan desenler kullanılarak oluşturulmuş soyut bir çizim.Şimdi bir düşünün
aslında gün içinde sürekli yaptığımız birşey bu.Hangimiz telefonla konuşurken önündeki not kağıdına bir şeyler karalamadı ki?
Birçok sitede bilgi ve videolu anlatım bulabilirsiniz. En çok bilinenlerinden bir tanesi: “Yoga for Your Brain: A Zentangle Workout” Resimli bir içeriğe sahip olan bu kitap adım adım çizimleri de gösteriyor.
Öncelikle sitesine bir göz atın derim 🙂 : https://www.zentangle.com/