Son zamanlarda oldukça fazla gördüğümüz ve çok satanlarda bulunan bu kitabı okuyorum. İkigai kavramını daha önce bilen,inceleyen ve çok sayıda yazı okuduğum halde merak ettiğim için aldım.

Nedir bu ikigai?

Hayat amacın ne? Seni her gün yataktan kaldıran şey ne? gibi anlamlara geliyor.

İspanyol iki tane yazarı Hector GarciaFrancesc Miralles olan bu kitabın dili oldukça sade. Bir oturuşta bitebilecek kitaplardan.Ama ben artık okumamı biraz duraklatarak ilerliyorum. Tadına varmak için. Çok sıkı kitap okuyucusuyumdur. Artık kendimi yormaya başladığımı hissettiğimden ve minimalizmle beraber yavaşlayarak kendimi dinleyerek ilerliyorum.Bir nevi artık keyif aldığımı hissediyorum.

Kitaba geri dönersek şimdiye kadar ilerlediğim kısımlar bana göre çok mantıklı.Kitap incelemeleri okurken her kitap için mutlaka okunmalı,okunmaya değmez gibi yorumlar tam benlik değil. Çünkü her insanın kitaplardan beklediği,alacağı bilgi kişinin donanımına ve eğitim seviyesine bağlı diye düşünüyorum.Bu sebepten çoğu kişinin kitap tavsiyesini pek takmam.Öneride de bulunmam. İnsanların belli zamanlarda hangi kitaba ihtiyaç duyduğunu ve kendi kitabını kendi bulduğuna inananlardanım. O yüzden sadece dilin kullanımına akışına bir şey diyebilirim.

Kitabın bana kattığı ve okumaya başladığımdan beri gün içinde sürekli düşündüğüm soru -benim ikigaim ne?