Minimalizme yönelmemle beraber çok fazla eleme yapmama ve kullanıp bitirmeme sebep olan kategori makyaj malzemelerim oldu.

Kozmetik sektöründe çok fazla yeni ürün çıkıyor ve makyaja meraklıysanız ister istemez cazibesine kapılıyorsunuz. Çok fazla ihtiyacım olmayan ve tarzım olmayan ürün almışım. Bazılarının son kullanma tarihleri geçmiş. Sağlığımızdan olmak hiç istemeyiz dimi ? Ben de öyle düşündüğümden dolayı aldım önüme çöp poşetini atmaya başladım. Daha sonra her gün elimin gittiği ürünleri bir kenara ayırdım. Dursun dediklerimi de ayrı bir çekmeceye koydum. Sonra yaklaşık 1 ay boyunca çekmecedeki o ürünlere baktım gerçekten kullanacak gibi miyim yoksa  reklamların albenisine kapılıp stoklamış mıyım? Ben makyaj malzemelerinde kaliteli ürünler almaya dikkat eden biriyim. Bu durum ister istemez fiyatlarına da yansıyor. Fiyatı uygun olan kalitesiz demek olmuyor elbette.Ama içeriği de benim için çok önemli. Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markaları tercih etmeye de özen gösteriyorum. Daha doğal ,parabensiz ürünler tercih ediyorum.

Makyajımın kendimce bir stili olduğunu çevremdekiler de bilir.Bir tarzımın olmasından da dolayı gereksiz para harcamamak ve bildiğimden şaşmamak en büyük avantajım oldu. Pratik ürünler ise en sevdiğim.Hem allık hem ruj olarak  kullanılan stick ya da krem allıklar favorim. Hem makyaj çantamda daha az yer kaplamış oluyorlar. Küçük far paletleri çok büyük pratiklik sağlıyor.Hem de göz kapaklarına,göz içlerine ve kaş altına aydınlık biraz daha ışıltılı-sedefli far uygulayıp,kirpik diplerini kahverengi farla belirginleştirmeniz için birebir. Hem işe giderken sabahları hazırlanırken zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Ama benim asıl pratik günlük makyajım stick kalem şeklinde olan krem farlar.Bayılıyorum resmen krem farlara.Hem elleriniz kavanoz şeklinde olan krem farlara göre batmamış oluyor.Eşit dağıtamayanlar ya da far sürmeyi beceremeyenler için de ideal. Ayrıca tüm gün göz kapaklarınızda renklerini koruyorlar. Göz içlerine uygulamak daha kolay oluyor. Özel gece makyajı için de daha koyu renkli olanlarını edinebilirsiniz. Ben net eyeliner seven biri değilim o yüzden kahverengi farlar yada göz kalemi işimi görüyor. Göz rengime uygun acı kahve renginde far ve kaliteli akmayan kahverengi göz kalemim var. Maskaramı her ay yenisiyle değiştiririm.Ve yenisi gelince eskisi gider mantığı ile hemen atıyorum. Tenimi kapatıcı çok fazla ürün kullanmıyorum. İçerisinde SPF içeren mineral fondötenim var. Fondöten dediğine bakmayın kapatıcılığı pek yok sadece renk eşitliği sağlayıp cildi daha aydınlık ve sağlıklı gösteriyor. Bir tane de mineral kapatıcım var yani corrector. Bir yere davetliysem kullanıyorum. Ve bunlar bana yetiyor.

Makyaj fırçası meselesine gelirsek , çok fazla pahalı fırça setleri satın almışım. En çok kullandıklarımı bir kenara ayırdım. Diğerlerini temizledikten sonra saklamaya aldım. Durumları kötü olanlarını çöpe attım.Kötü olanlarda orta kaliteli markaların fırçaları ne yazık ki. Kaliteli makyaj fırçalarına yatırım yapmak uzun süreli kullanmanıza sebep oluyor.

Sabahları hazırlanma sürem daha aza indi. Minimalistlik kendimi daha da fazla tanımama daha doğrusu fark etmeme sebep oldu. Eğer makyaj yapmadan işe gittiysem ve akşam nişanlımla yada arkadaşlarımla buluşacaksam pratik bir şekilde makyajımı yapabiliyorum. Çünkü çantama ağır makyaj malzemeleri doldurmamış olduğumdan her an yanımda taşıyabiliyorum.Makyajımı yapıp işe gittiysem de tazelemek istersem her an yanımdalar.Çünkü toplamda 4 yada 5 malzemeyi geçmemiş oluyor.

Minimalistliğin bu konuyla ilgili bana kattıklarını özetlersek:

  1. Sabahları yada farklı zaman dilimlerinde makyaja daha az zaman ayırıyorum.
  2. Zamanımı kendime ya da başka yerlere ayırıyorum
  3. Gereksiz ürün satın almıyorum.
  4. Paramı gerçekten ihtiyacım olan şeylere ayırıyorum.
  5. Sırt çantama sadece ihtiyacım olanı koyduğumdan dolayı ağır çantam olmamış oluyor.