Terrarium nedir?

Kelime anlamı olarak “terra” Latince’de toprak demek. “arium” ise “aquarium“, yani akvaryum demek. Sonuç olarak “terrarium“; toprak akvaryum anlamına geliyor.

1800′ li yıllarda endüstrinin gelişmesiyle hava kirliliklerinden dolayı Londra’da bitkiler yaşayamaz hale gelmeye başlamışlar. Botanik tutkunu olan Dr. Nathaniel Ward bu duruma çok üzülüyormuş . 1830′ lu yıllarda ,  içerisinde toprak kalmış kavanozun dibinde bitkilerin rahatça yaşadığını ve bitkilerin filizlendiğini gözlemlemiş.Kendi içlerinde kendi eko sistemlerini kurduğunu fark etmiş. Botanikçilerin lügatına eklemiş olmuş.

Kapların şeffaf ve dayanıklı olmaları gerekmektedir. İstenilen şekillerde fanuslar ,bardak, kap, kase istediğiniz gibi parçalar seçebilirsiniz.Dekorasyon amaçlı kullanılabilinir. İster terrarium  workshop’larına katılabilir, ya da kendi zevkinize göre mini bahçenizi  yapabilirsiniz. . Bunun için kullanacağınız malzemeler; bitki, kap, küçük taş veya çakıllar, torf ve mangal kömürüdür.Kendi konseptinize göre küçük oyuıncaklar, aksesuarlar, tarçın çubukları , deniz kabukları kullanabilirsiniz. Terrarium bitkileri direk güneş ışığını sevmezler. Cam kaplar içerisinde güneşe direk maruz kaldıklarında yanabilirler. Aşırı sulamanıza da gerek yok.

Hem kendi mini bahçelerinizi oluşturabilirsiniz. Hem de sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.