Japonca oru(katlama) ve gami (kağıt) sözcüklerinin birleşmesi ile oluşmuş katlamış kağıt anlamına gelen bir Japon katlama sanatıdır.Origami’nin çeşitleri vardır. Klasik origami,modüler ve krigami origami olarak üç çeşittir.
* Klasik origami : Kesme ve yapıştırma yapılmadan figür oluşturulan çeşididir.

*Modüler origami : Tek parça kağıt aracılığıyla 3 boyutlu geometrik bir şekil oluşturulmasından sonra birleştirilmesi ile figür oluşturulan çeşididir.

*Krigami : Figürlerde kesme işlemi yapılabilir. Kağıt kesme sanatıdır.

Kağıt origaminin tek temel maddesidir. Her türlü kağıt kullanılabilinir. Bazı parçalı figürlerde daha kalın kağıtların kullanılması gerekmektedir. Yapabilecekleriniz gerçekten sınırsız. Canlı ve cansız sayısız figür ortaya çıkarabilirsiniz.Parça sayısında sınır yoktur. Tıpkı oyuncaklar gibi takıp çıkartılabilinir.

Origaminin tarihi ile ilgili kağıdı bulan Çinlilerden ,budist rahiplerin Japonya’ya getirdiği düşünülmektedir. Japonların origamiyi daha fazla geliştirmelerinin sebebi de kağıda verdikleri değerden kaynaklanmaktadır.

Origami artık sadece Japonların geleneksel sanatları olmasının dışında dünyanın her yanından ülkesinde her yaştan ve her meslekten insanın uğraştığı bir hobi olmuştur.

İlham olması için resimlere tıklamanız yeterlidir.